powrót do listy

Jak pić kawę efektywnie?

Kawę pije prawie każdy i to kilka razy dziennie, ale czy zastanawialiście się jak ją pić, żeby działała na nas pobudzająco, czyli tak jak się tego spodziewamy sięgając po filiżankę małej czarnej?

Kawa w niewielkiej ilości działa na nas pobudzająco, poprawia naszą koncentrację i efektywność. Niestety w zbyt dużych ilościach wpływa na nas zupełnie odwrotnie: dekoncentruje, rozprasza i obniża naszą sprawność psycho-fizyczną.

Jak sobie z tym poradzić? Jak dawkować kawę, aby pomagała nam utrzymać koncentrację i skupienie przez cały dzień? Oto kilka rad:

  • Po wypiciu kawy dalej czujesz się senny? Nie sięgaj od razu po drugą! Kawa zacznie działać dopiero po około 30 minutach od wypicia, więc poczekaj chwilę cierpliwie, aż zaczniesz czuć jej działanie.
  • Maksymalne stężenie kofeiny we krwi utrzymuje się przez około godzinę, ale jej pobudzające działanie na nasz organizm trwa nawet do 4 godzin. Chcesz przez dłuższy czas utrzymywać stan pobudzenia? Pij małą kawę co 3-4 godziny.
  • Jeżeli jesteś bardzo zmęczony i potrzebujesz szybkiej regeneracji i pobudzenia zastosuj „turbodrzemkę”. Wypij filiżankę mocnej kawy i połóż się spać na 20 minut. W czasie spania zacznie działać kofeina z wypitej kawy i wstaniesz jak nowo narodzony.
  • „Odstawiłeś” kawę? I czujesz senność i zmęczenie? To normalne, Twój organizm lekko się uzależnił od kofeiny. Stan taki może utrzymywać się przez około 2 doby.
  • Na koniec najważniejsze! 3 filiżanki kawy dziennie nie wpływają negatywnie na Twoje zdrowie, a ponadto wystarczają na utrzymanie koncentracji przez cały dzień.

Nie warto odmawiać sobie przyjemności picia kawy, ale jeżeli chcemy, żeby działała na nas pobudzająco i zwiększała naszą koncentrację i efektywność musimy sięgać po nią z głową :)

Smacznej kawy!

Zostań Partnerem

Pobierz umowę

Wypij kawę on-line

Podaj liczbę kaw

PLN
 

Liczba wypitych kaw

509

Partnerzy medialni

DoRestauracji.pl
Łódzkie Kawiarnie
Smakosze Kawosze

Partner technologiczny

Axonaris