Medycyna

Zapalenie układu moczowego- objawy i leczenie

Infekcje dróg moczowych to dosyć powszechne dolegliwości. Występują niemal tak samo często jak przeziębienia. Różnica polega na tym, że zmaga się z nimi więcej kobiet niż mężczyzn. Decyduje o tym przede wszystkim odmienna budowa anatomiczna, która u pań wyjątkowo sprzyja szybkiemu rozwojowi infekcji. Ryzyko zachorowania wzrasta również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną oraz będących w ciąży, bo wtedy zmianie ulega poziom wielu hormonów w organizmie. Zapalenia dróg moczowych bardzo często pojawia się wraz ze spadkiem odporności organizmu, na przykład po wyleczeniu przeziębienia czy grypy. Do rzadziej występujących przyczyn należą wady w budowie układu moczowego.
Zapalenie dróg moczowych może przybierać różną postać. U niektórych osób dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które czasami nie daje żadnych objawów poza osłabieniem. Do typowych objawów tej choroby zalicza się wysoka temperatura ciała, a ponadto ból brzucha i dreszcze. O wiele częściej zdarza się jednak zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Tej pierwszej dolegliwości oprócz bólu dolnej części brzucha i w trakcie oddawania moczu towarzyszy zwykle uczucie pieczenia i gorączka. Dla zapalenia układu moczowego charakterystyczna jest też zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy niż zwykle.
Schorzenia, o których mowa, zwykle dają łagodne objawy. Jednak bardzo łatwo mogą przerodzić się w poważniejszą infekcję, jeśli w porę nie podejmie się leczenia. Na początku można spróbować pomóc sobie samodzielnie, stosując domowe sposoby oraz środki dostępne bez recepty. Jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, trzeba odwiedzić lekarza, który zleci odpowiednie badania i zadecyduje o sposobie leczenia. Przy zapaleniu dróg moczowych warto zwiększyć ilość wypijanych płynów. Przyspieszy to wypłukiwanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Polecane są przede wszystkim herbatki ziołowe oraz woda niegazowana. W walce z zapaleniem pęcherza moczowego pomoże też włączenie do jadłospisu owoców żurawiny oraz zażywanie witaminy C. Dzięki temu uda się zakwasić mocz i w porę zahamować rozwój zakażenia. Aby domowa terapia zakończyła się wyleczeniem, warto zmienić swoją dietę. Na stałe powinny zrobić to osoby mające skłonność do nawracających infekcji dróg moczowych. Chodzi tu głównie o zmniejszenie spożycia cukru, który stanowi pożywienie dla bakterii. Unikać należy też produktów z białej mąki oraz takich, które stanowią źródło tłuszczów utwardzonych. Leczenie domowymi sposobami powinno się kontynuować przez tydzień, i to nawet wtedy, gdy objawy miną wcześniej.
Jeśli dolegliwości ze strony układu moczowego pojawiają się bardzo często lub towarzyszą im wymioty i wysoka gorączka, lepiej nie odkładać wizyty u lekarza. W takich sytuacjach domowe sposoby okazują się zwykle nieskuteczne. Aby uporać się z infekcją, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań, które pozwolą lekarzowi znaleźć jej przyczynę, a następnie dopasować odpowiednią terapię. Zapalenie dróg moczowych może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego też powinny one zrezygnować z samodzielnego leczenia tej dolegliwości i w przypadku nawet lekkich objawów udać się do specjalisty.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz