Medycyna

Alergia – rodzaje alergenów i diagnostyka dolegliwości

Alergie to obecnie bardzo powszechna dolegliwość – chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. Ważne jest więc odpowiednie zdiagnozowanie, a następnie w możliwie jak największym stopniu oczyszczenie otoczenia z alergenów. Na szczęście zarówno diagnoza, jak i profilaktyka nie nastręczają większych trudności. W odróżnieniu od innych dolegliwości symptomy alergii pojawiają się bowiem tylko na skutek kontaktu z alergenem, co znacznie ułatwia postawienie diagnozy. Rynek natomiast obfituje w produkty przeznaczone dla alergików, dlatego zmniejszenie dokuczliwych objawów również nie stanowi wyzwania.

Alergia na roztocza

Jest to jedna z najpowszechniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do opanowania alergii. Kurz znajduje się bowiem wszędzie, a tym samym wciąż wywołuje reakcje alergiczne. Warto więc pomyśleć o odczulaniu, a dodatkowo stosować profilaktykę antyalergiczną. Przede wszystkim należy usuwać kurz z miejsc, w których się przebywa – nie wystarczy tu regularne odkurzanie. Konieczne jest także pranie pościeli w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, jak również zadbanie o regularne wietrzenie czy rezygnacja z dywanów, które świetnie gromadzą kurz.

Zwierzęta a objawy alergii

Osoby, które nie posiadają zwierząt, również mogą być narażone na kontakt ze zwierzęcymi alergenami. Wszystko dlatego, że tego rodzaju alergeny znajdują się w głównej mierze w kurzu, który obecny jest praktycznie wszędzie – nie tylko w mieszkaniach, ale także w miejscach publicznych. Tym samym nie sposób uchronić się całkowicie przed tego rodzaju alergenami. Wbrew powszechnemu przekonaniu alergię może wywołać wiele czynników – w zależności od zwierzęcia będzie to naskórek, wydzielina gruczołów potowych lub łojowych, mocz albo ślina. Najczęstszą alergią jest jednak alergia na sierść zwierząt, przede wszystkim kotów. Takie objawy jak nieżyt nosa czy zapalenie spojówek może powodować jednak także sierść psa.

Diagnostyka

W celu ustalenia, jaki alergen wywołuje niepożądane objawy, konieczne jest przeprowadzenie testów alergiczynych. Zasadniczo wyróżnia się podział na trzy kategorie: testy skórne, krwi i prowokacyjne. W pierwszej grupie znajdują się testy punktowe, w których na skórze umieszcza się próbki, testy podskórne oraz testy płatkowe, które wykonuje się przy użyciu nasączonych alergenem krążków bibułowych. Testy skórne cieszą się największą popularnością. Często wykonywany jest także pomiar specyficznych przeciwciał IgE. Niejednokrotnie przeprowadzane są również testy prowokacyjne, w których dostarcza się od organizmu różnymi drogami dany alergen, a następnie obserwuje objawy.

Produkty antyalergiczne
Aby zminimalizować objawy alergii, większość osób sięga po produkty antyalergiczne. Największą popularnością cieszą się oczywiście specjalne pościele czy ręczniki. W ofercie wielu sklepów znaleźć także można materace dla alergików czy specjalne kosmetyki. Istotną rolę odgrywają także nawilżacze czy oczyszczacze powietrza, które pozwalają w dużej mierze zmniejszyć częstotliwość występowania objawów alergii.

Więcej: ALLEGRA.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz