Medycyna

Czy nerwica histeryczna jest choroba

Czy nerwica histeryczna to choroba? Zdaniem niektórych tak, inni zaś składają taki stan na karb specyficznych cech osobowości. Czasem dana osoba jest spokojna i nic jej nie grozi, natomiast w pewnych chwilach może dojść do zaostrzenia objawów ? szczególnie wówczas, gdy osoba przeżywa bardzo silny stres.

Nerwica histeryczna to zaburzenie o charakterze egocentrycznym ? dotknięta nim osoba pragnie całą uwagę skupić na sobie. Jest w tym przesadna oraz sztuczna. Czasem taka gra przybiera naprawdę niebezpieczne rozmiary i pojawiają się objawy prawdziwych chorób somatycznych. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:

  1. Afonia ? chory nie jest w stanie wydobyć z siebie głosu. Ma możliwość porozumiewania się jedynie szeptem
  2. Pojawia się ślepota histeryczna oraz porażenie. Oba te zaburzenia są równocześnie zupełnie niezgodne z rzeczywistą kondycja układu nerwowego.
  3. Abazja oraz Aspazja ? chory nie może utrzymać się na nogach ani wykonać żadnego kroku. Nie jest to spowodowane żadnym porażeniem ani osłabieniem mięśni
  4. Tak zwany gwóźdź histeryczny ? pojawia się ból głowy, umiejscowiony w pojedynczym miejscu
  5. Gałka histeryczna ? uczucie posiadania obcego ciała w gardle. Jego obecność utrudnia nie tylko oddychanie, ale również mówienie i przełykanie.

Objawy histeryczne u niektórych osób mogą ulegać znacznemu nasileniu. Ich moc może być tak duża, że dojdzie nawet do zmian na tyle psychotycznym. Histeria nie jest jedynie chorobą jednostek ? może obejmować znacznie szerszą grupę osób, które zostały wystawione na działanie bardzo niekorzystnych warunków. Nic dziwnego, że jej objawy prezentują czasem więźniowie czy wojskowi, którzy codziennie narażeni są na ogromny stres.

Jakie są objawy nerwicy?

Przede wszystkim osoby zaburzone odczuwają silne bóle w jamie brzusznej, kołatania serca czy zawroty głowy. Czasem dołączają do tego wymioty, trudności w oddawaniu moczu, przesadność reakcji, duża impulsywność w podejmowanym działaniu. Nerwicowcy często cierpią też na? czkawkę i prawdziwą nieobliczalność.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz