Medycyna

Czym sa choroby psychosomatyczne

Czym są choroby psychosomatyczne? To wszystkie te schorzenia, w których powstaniu znaczącą role odegrały czynniki psychologiczne ? emocjonalne. Powstanie choroby psychosomatycznej warunkowane jest tłumionymi lub przeżywanymi emocjami złości, lęku, frustracji oraz smutku. Dolegliwości potwierdzone są także badaniami medycznymi ? w rzeczywistości istnieje zatem potwierdzenie tego, że jesteśmy chorzy.

Poznanie charakteru choroby nie jest łatwe. Często ludzie nie są w stanie spostrzec związku pomiędzy powstałym schorzeniem a przeżywanymi emocjami. Co jednak powinno zwrócić uwagę?

  1. Leczenie choroby przy pomocy farmakoterapii nie przynosi efektów

  2. Ostatni czas obfitował dla Ciebie w sporą ilość napięć oraz stresu
  3. Nie radzisz sobie ze złością, frustracją oraz smutkiem
  4. Kiedy nasila się napięcie i stres, zwiększają się także dolegliwości
  5. Słabną one również wówczas, kiedy jesteś psychicznie spokojny

Sporządzono listę chorób, które ogólnie zostały uznane za schorzenia psychosomatyczne. Jest to przede wszystkim astma, nadciśnienie tętnicze, atopowe zapalenie skóry, nadczynność tarczycy, niektóre typy otyłości, choroba wrzodowa oraz alergia.

Obecnie odchodzi się od schematu jakoby każda choroba mogła mieć jedynie podłoże fizyczne lub psychiczne. Lekarze starają się zwracać uwagę na oba aspekty ludzkiego funkcjonowania. W rzeczywistości emocje mogą wywołać lub pogłębić niektóre choroby, do których przyczyniło się ciało. Nie ma już sztywnego podziału na psyche oraz somę, ponieważ mógłby on jedynie przeszkadzać w odpowiednim diagnozowaniu.

Przykładem może być leczenie osoby z chorobą wrzodową. Podawanie mu leków działających jedynie na objawy nie przyczyni się do poprawy jego stanu zdrowia w chwili, w której żyje on w ciągłym stresie ? spędzając 12h na dobę w pracy, spożywając posiłek jeden raz dziennie, nie dbając o aktywność fizyczną. Leczenie tylko objawów pozbawione jest sensu, może także zaszkodzić. Dlatego stosuje się obecnie podejście holistyczne ? ujmujemy człowieka jako całość, a nie jako dwie odmienne sfery.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz