Medycyna

Jak pozbyć się czkawki?

Czkawka to nieprzyjemna dolegliwość, która zdarza się od czasu do czasu każdemu. Pojawia się najczęściej wtedy, gdy dochodzi do skurczu przepony i mija po upływie kilku minut. Tylko w wyjątkowych sytuacjach trwa dłużej i wymaga konsultacji z lekarzem.
Krępująca czkawka przytrafia się najczęściej osobom, które spożywają posiłki w pośpiechu, nie popijając ich. Możliwość jej wystąpienia zwiększa się, gdy danie jest za zimne, za gorące lub mocno przyprawione. Czkawkę mogą wywołać też napoje alkoholowe lub gazowane. Aby ustąpiła,, trzeba zahamować skurcze przepony. Sposobów na pozbycie się tej dolegliwości jest wiele. Niektórym osobom pomaga zjedzenie cząstki cytryny lub odrobiny cukru. Z kolei innym- wstrzymanie oddechu lub wypicie kilku łyków wody. Trudno wskazać jedną metodę, która byłaby skuteczna dla wszystkich. Dlatego warto wypróbować każdą.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o czkawkę, która nie mija po zastosowaniu wszystkich wymienionych środków i dodatkowo pojawia się co kilka dni. Jej przyczyny są wtedy dużo poważniejsze. Aby je poznać, konieczna będzie wizyta u lekarza. Czkawka przytrafia się osobom, które wiodą stresujący tryb życia. Wówczas pomoże regularne picie ziołowych herbatek uspokajających lub zażywanie leków rozkurczowych. Skurczami przepony objawiają się też niektóre dolegliwości ze strony układu oddechowego lub pokarmowego, jak na przykład bezobjawowe zapalenie płuc czy wrzody żołądka. W celu postawienia właściwej diagnozy konieczne są dalsze badania. Uciążliwa czkawka, która nie chce ustąpić, rzadziej zdarza się małym dzieciom. Dochodzi do niej zwykle wtedy, gdy dziecko w trakcie zabawy połknie mały przedmiot. Często nawracająca czkawka pojawia się czasem u osób, które uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym. Stanowi dla lekarzy wskazówkę do tego, że u pacjenta doszło do wewnętrznych obrażeń.
Gdy czkawka mija po zastosowaniu jednego z domowych sposobów, nie sprawia większych powodów do niepokoju. Gorzej, kiedy trzeba się z nią zmagać przez kilka dni z rzędu. To bardzo dokuczliwy objaw, który skłania do szukania pomocy medycznej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz