Medycyna

Z jakiego powodu pojawia się nietrzymanie moczu

Z powodu nietrzymania moczu cierpi co piąta kobieta na świecie. Dolegliwość ta o wiele częściej atakuje właśnie panie. W wielu wypadkach bardzo trudno zapobiec jej powstaniu. Dzisiaj jednak udaje się ją skutecznie leczyć, a cierpiące na nią kobiety mogą liczyć naprawdę na życie w pełnym komforcie. Poniżej przedstawiamy przyczyny nietrzymania moczu.

Ciąże i porody

Jest to chyba najczęstsza przyczyna tej dolegliwości. Nietrzymanie moczu pojawia się u wielu pań właśnie po przebytym porodzie. Wszystko za sprawą nieprawidłowego działania mięśni dna miednicy, które w czasie ciąży są znacznie obciążone. Dźwigają bowiem nie tylko mamę, ale również noszone przez nią dziecko. Po porodzie często nie wracają one do stanu pierwotnego, ale zostają rozciągnięte, przez co nie mogą właściwie spełniać swojej funkcji. Konkretnie chodzi o mięsień łonowo – guziczny, który zamyka cewkę moczową. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest poddanie się po porodzie elektrostymulacji mięśni dna miednicy.

Częste infekcje układu moczowego

Częste zakażenia dróg moczowych zwiększają wrażliwość wewnętrznej ścianki pęcherza moczowego. W efekcie dochodzi do popuszczania moczu. W tym wypadku kobieta boryka się jednak nie tylko z samym nietrzymaniem moczu, ale również z takimi dolegliwościami jak ból i pieczenie w trakcie korzystania z toalety. Do tego dochodzi uczucie nieustannego parcia na pęcherze, co sprawia, że kobieta bardzo często musi korzystać z toalety. Dolegliwości w wielu wypadkach ustępują, kiedy uda się wyleczyć infekcję. Konieczne jest jednak zastosowanie antybiotyków oraz środków, które wykazują działanie odkażające. Wielu lekarzy zaleca także podawanie leków, których zadaniem jest zakwaszenie moczu. Zaleca się również picie soku żurawinowego.

Nadwaga i otyłość

Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że kobiety, które cierpią na nadwagę i otyłość o wiele częściej padają również ofiarą nietrzymania moczy. Wszystko przez to, że mięśnie brzucha i dna miednicy są zbyt mocno obciążone. Zwiększa się również ciśnienie śródbrzuszne oraz to, które panuje wewnątrz pęcherza moczowego. Rozwiązaniem w tym wypadku jest zgubienie nadwagi oraz ćwiczenie mięśni Kegla. Po unormowaniu wagi ciała sytuacja powinna zacząć wracać do normy. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie stanie się to od razu. Potrzeba na nią nieco czasu.

Zmiany hormonalne

Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość kobiet, które właśnie wchodzą w okresie przekwitania. W tym wypadku wszystkiemu winne są kobiecie hormony. W czasie menopauzy w organizmie kobiety znajduje się o wiele mniej estrogenów. A to właśnie one odpowiadają między innymi za utrzymanie elastyczności cewki moczowej. W efekcie pokrywający ją nabłonek staje się coraz cieńszy, osłabieniu ulega również zwieracz cewki moczowej. Dochodzi także do znacznego osłabienia mięśni pęcherza moczowego. Wszystko to sprawia, że dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu w bardzo różnych sytuacjach. Rozwiązaniem w tym wypadku jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Może ją przepisać tylko lekarz ginekolog.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz