Medycyna

Kilka słów o reumatyzmie

Dotychczas reumatyzm kojarzony był głównie z osobami starszymi. Tymczasem okazuje się, że na przypadłość tę chorują również ludzie młodsi. Mitów i podobnych stereotypów związanych z tą chorobą jest zdecydowanie więcej. Poniżej przedstawiamy garść faktów.

Skłonność do chorób stawów można dziedziczyć

Choroby zwyrodnieniowe stawów mogą być dziedziczne. Jeżeli więc nasza mama czy babcia chorowały chociażby na reumatoidalne zapalenie stawów, musimy liczyć się z tym, że choroba dopadnie również nas. Trzeba jednak pamiętać, że choroba rozwija się tylko wtedy, kiedy zaistnieje czynnik ją wywołujący. Często wystarczy, że zachorujemy na coś, co wywoła w organizmie lawinową reakcję autoimmunologiczną. Wtedy nasz układ odpornościowy, zamiast zajmować się zwalczaniem bakterii i wirusów, zaczyna atakować sam siebie, w tym konkretnym przypadku właśnie stawy.

Choroby stawów to nie tylko domena ludzi starszych

Niektóre choroby stawów dotykają wręcz osoby dużo młodsze. Zalicza się do nich na przykład młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów czy toczeń układowy, który najczęściej dopada osoby około trzydziestego roku życia. Z kolei zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa atakuje głównie młodych chłopców.

Problemy z ustaleniem, co nam dolega

Wszystkie choroby reumatyczne mają jedną cechę wspólną – bardzo trudno jest je zdiagnozować. Lekarze w tym wypadku nie mają do dyspozycji jednego konkretnego badania, którego określony wynik pozwala mówić o danej chorobie. Proces diagnozy zawsze rozpoczyna się od bardzo dokładnego wywiadu, w którym lekarz ujmuje nie tylko dręczące nas objawy, ale również przypadki różnych chorób w naszej rodzinie. Następnie przychodzi kolej na wykonanie określonych analiz krwi.

Terapia temperaturowa jest doskonałym ratunkiem

Wielu osobom cierpiącym na schorzenia stawów ulgę przynosi termoterapia. Chodzi tu zarówno o terapię zimną, jak i wysoką temperaturą. Decydując się na takie oddziaływania, warto pamiętać, że w przypadku silnych stanów zapalnych skuteczniejsze okazuje się być zimno, natomiast w słabszych lepiej pomaga ciepło.

Galaretka wcale nie chroni przed chorobami stawów

W galaretkach rzeczywiście znajdują się duże ilości kolagenu. Jest go jednak zdecydowanie zbyt mało, aby wpływał na stawy tak, by nie stawały się podatne na choroby. Efektu terapeutycznego w przypadku już dokuczających stawów również nie osiągniemy. O wiele lepiej jest zdecydować się na preparaty specjalistyczne, które znaleźć można w aptece. Chodzi o środki, które zawierają kolagen, glukozaminę oraz chondroitynę.

Chorób stawów można uniknąć

Wiele chorób stawów to efekt nieprawidłowego stylu życia. Aby stawy nie dokuczały, należy przede wszystkim dbać o to, aby nasza waga utrzymywała się na prawidłowym poziomie. Dobrym tego wyznacznikiem jest współczynnik BMI, który każdy z nas może obliczyć sobie samodzielnie. Ważna jest także aktywność fizyczna, która działa korzystnie nie tylko na stawy, ale również na mięśnie i cały organizm. Koniecznie trzeba również pamiętać o odpowiedniej diecie, w której muszą znaleźć się składniki zawierające wapń i witaminę D.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz