Medycyna

Co może być przyczyną bólu brzucha

Każdemu z nas przytrafił się czasem ból brzucha. Zazwyczaj nie trwa on długo i mija, nie wzbudzając w nas żadnych podejrzeć. Warto jednak wiedzieć jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha i jak sobie z nimi radzić.

Niestrawność

Jest to z pewnością najczęstsza przyczyna brzusznych dolegliwości. Do jej typowych objawów zalicza się uczucie ciężaru, które zlokalizowane jest powyżej pępka. Zgaga oraz puste odbijania to również charakterystyczne sygnały świadczące o tym, że właśnie dotknęła nas niestrawność. Z dyspepsją doskonale radzą sobie leki, których działanie oparte jest na hamowaniu wydzielania kwasu solnego. Świetnie sprawdzą się również środki, które zawierają w swoim składzie drotawertynę. Wizyta u lekarza niezbędna jest tylko wtedy, kiedy objawy nie mijają po upływie dwudziestu czterech godzin.

Zespół jelita drażliwego

Dolegliwość ta dotyka coraz więcej osób. Przypuszcza się, że za nieprawidłową pracę jelit odpowiada stres życia codziennego. Na dolegliwość tę zapadają osoby o wysokiej emocjonalności. Do typowych objawów tego schorzenia zalicza się silne skurcze, które lokalizują się w dole brzucha i których nasilenie zwiększa się po skończeniu posiłku. Borykać można się również z biegunkami, które przeplatane są epizodami zaparć. Środkiem, który przyniesie ulgę jest herbatka z kopru włoskiego. Lepiej zrezygnować również ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Zakazane są więc fasola, groch, kapusta, ale również mleko.

Choroba wrzodowa

Ból, który obejmuje górną część brzucha, a także mdłości, pieczenie i przykre uczucie pełności w żołądku to sygnały świadczące o chorobie wrzodowej. W tym przypadku doraźnie można wspomagać się lekami, których zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu solnego. Nie wolno natomiast sięgać po środki, które w swoim składzie zawierają kwas salicylowy. Nie tylko mogą one nasilić objawy, ale również doprowadzić do pęknięcia wrzodów, co jest już stanem zagrożenia życia. Choroba wrzodowa zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Badaniem, które pozwoli ocenić stan śluzówki żołądka jest gastroskopia, którą dość regularnie przechodzą wszyscy ?wrzodowcy?.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz