Medycyna

Możliwe przyczyny zwiększonego pragnienia

Pragnienie jest naturalnych mechanizmem obronnym naszego organizmu. Pojawia się zawsze wtedy, kiedy w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Warto poznać możliwe przyczyny zwiększonego pragnienia, aby wiedzieć, jak należy zachować się w ich przypadku. Tylko bowiem szybka reakcja pozwoli uniknąć niebezpiecznego dla życia odwodnienia.

Zaburzenia pracy przysadki mózgowej

Bardzo często zapominamy, że zwiększone pragnienie towarzyszyć może osobom, które cierpią na zaburzenia hormonalne. Nieodpowiednia ilość wazopresyny wydzielanej przez przysadkę mózgową sprawia, że zaburzony zostaje proces produkcji oraz wydzielania moczu. Nadmierne wydzielanie moczy, czyli tak zwana moczówka prosta, to choroba, która objawia się wydzielaniem w ciągu doby więcej niż trzech litrów moczu. Na szczęście chorobę tą można skutecznie leczyć. Wystarczy uzupełniać niedobory hormonu w organizmie, aby wszystko wróciło do normy.

Ryzyko cukrzycy

Wśród wczesnych objawów cukrzycy również znajduje się nadmierne pragnienie. Tym, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać cukrzycę są również dodatkowe objawy. Zalicza się do nich ciągłe zmęczenie, nadmierną senność, trudności z gojeniem się nawet najmniejszych ran, a także zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Cukrzyca, niezależnie od typu, jest chorobą, która wymaga leczenia. Każdy więc, kto zaobserwuje u siebie takie objawy, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala na uniknięcie przykrych powikłań, takich jak stopa cukrzycowa czy zaburzenia widzenia.

Wysoka gorączka

Chorobom, które przebiegają z wysoką gorączką towarzyszy również zwiększone pragnienie. W tym wypadku jest to jak najbardziej zdrowy objaw, którego celem jest uniknięcie odwodnienia i przyspieszenia powrotu do pełni zdrowia. Warto pamiętać jednak, że nie każde napoje są w czasie choroby korzystne dla organizmu. Najlepiej sięgać po ziołowe herbatki oraz wodę mineralną. Zakazane są natomiast soki z owoców cytrusowych. Zaburzają one bowiem proces wchłaniania się antybiotyków i wydłużają znacząco czas leczenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz