Włosy są ozdobą każdej kobiety. Zdrowe, niezależnie od stroju i zamożności , dodają uroku, sprawiają, że czujemy się piękne i pewne siebie. Włosy do dar natury, o który trzeba dbać każdego dnia, bo są wizytówką naszego zdrowia. Co jednak, kiedy pojawiają się problemy?
Co jakiś czas obserwujemy, że włosy wypadają. Jest to zupełnie normalny proces, ponieważ po kilku latach każdy włos wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy. Na głowie mamy około 150 tysięcy włosów i jeśli znajdujemy codziennie na grzebieniu trochę włosów – nie ma czym się martwić. Kłopot i zmartwienia pojawiają się, gdy tracimy codziennie około stu włosów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele:
-
Używanie suszarki sprawia, że włosy tracą wilgotność, stają się łamliwe i w końcu, osłabione, zaczynają wypadać. Zwróćmy uwagę, czy nie suszymy włosów zbyt gorącym nawiewem i zbyt często. Najzdrowsze dla włosów jest naturalne suszenie, bez udziału suszarek.
-
Właściwe odżywianie to droga ku zdrowym włosom. Jedzmy zatem warzywa i owoce, które są skarbnicą witamin. Naszym włosom potrzeba witamin A, B, C, E oraz żelaza, fosforu i mikroelementów. Włosy błyszczące, sprężyste i puszyste to takie, którym dostarczono właściwych składników odżywczych. Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy stały się suche, przypominają kopkę siana i trudno je ułożyć, bo na dodatek są sztywne – koniecznie zadbaj o dietę!
-
Spustoszenie na głowie wywołuje także łojotok. Rozdwajające się końcówki włosów, przetłuszczanie się, którego nie eliminuje nawet codzienne mycie włosów, nie dodają urody.
-
Zła kondycja włosów może być skutkiem przebytych infekcji, chorób i zażywania leków, głównie antybiotyków.
-
W okresie menopauzy, na skutek zmian hormonalnych, mogą pojawić się problemy z nadmiernym wypadaniem włosów.
Jak dbać o włosy?
Nie istnieje cudowny preparat, po którym włosy zaczną rosnąć, odzyskają nagle cały swój blask i energię. Na ogół proces zdrowienia jest długotrwały. Chociaż Twoim włosom potrzebne są intensywne zabiegi pielęgnacyjne, pamiętaj, iż nadmiar kosmetyków może mieć odwrotny efekt. Co wiec można zastosować dla wzmocnienia włosów?
-
Dla włosów przesuszonych, słabych i łamliwych polecane są maski z proteinami, które, wnikając w głąb włosa, odnowią go i „naprawią” uszkodzenia. Taki preparat nakładamy na skórę głowy i dla skuteczniejszego działania owijamy głowę ciepłym ręcznikiem. Pozwalamy działać masce przez 10-15 minut. Taki zabieg daje dobre rezultaty przy stosowaniu raz na tydzień.
-
Jeśli naszym problemem jest łojotok, skorzystajmy z nawilżających, lekkich odżywek. Nakłada się je na końcówki włosów, a po zaleconym czasie działania – spłukuje. Dostępne są także szampony przeznaczone do tłustych włosów. Delikatny masaż w czasie mycia pozwoli szamponowi umyć dokładnie skórę głowy i pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
-
Zniszczone końcówki włosów trzeba podcinać – ze względów estetycznych. Natomiast lekki masaż skóry głowy poprawi jej ukrwienie i spowoduje dotlenienie cebulek włosów, które zaczną szybciej rosnąć. Masujmy głowę jak najczęściej – w czasie mycia włosów lub na sucho.
-
Dostarczaj włosom budulca! Inaczej mówiąc zacznij dobrze się odżywiać. Twoje włosy potrzebują protein, których źródłem są ryby i drób. Wielonienasycone kwasy omega-3 ( znajdujące się w tłustych rybach), magnez, krzem, żelazo, cynk, siarka oraz witaminy B, PP, E, C, A, H (biotyna) są niezbędnymi składnikami zdrowych włosów. Krzem i cynk wpłyną na wzmocnienie włosa, zapobiegną jego złej reakcji na czynniki atmosferyczne i wypadanie. Witaminy pomogą pozbyć się wolnych rodników, sprawią, ze włosy będą lśniące i sprężyste.
-
Jeśli dieta nie wpłynie znacząco na poprawę kondycji włosów – możesz sięgnąć po suplementy, jednak trzeba mieć świadomość, że na efekty działań trzeba poczekać kolka miesięcy.
-
Aby mieć pewność, jak postępować z włosami i co sprawi, że odzyskają urodę, warto udać się do specjalisty. Trycholog zbada Twoje włosy w dużym powiększeniu (ok. 400-krotnym) i oceni, ile włosów znajduje się w fazie anagenu – wzrostu, a ile przechodzi właśnie proces obumierania i wypadania.