Starość ? zjawisko nieubłagane, dopadające każdego. W wyniku starzenia się organizmu zmienia się bardzo wiele ? coraz częściej zapadamy na różnego rodzaju choroby, zmienia się nasza jakość życia. Coraz więcej osób musi radzić sobie z objawami otępiennymi.

Otępienie starcze to choroba niezwykle podstępna. Na samym początku trudno jest w ogóle zauważyć, że zaczyna ona zabierać nasze zdrowie. W chwili, w której zostanie ona dostrzeżona szybciej, chory może nauczyć się jednak nad tym panować, a przede wszystkim akceptować swój stan.

Czym jest otępienie?

– nazywane jest ono niekiedy demencją starczą

– są to objawy wywołane przez przewlekłe i postępujące zmiany w obrębie mózgu

– do otępienia prowadzą one choroby, takie jak Alzheimer, rozsiane ciała Lewy?ego, zwyrodnienia w obrębie czołowo skroniowym bądź ogniskowe uszkodzenia mózgu.

Choroba ma bardzo różnorodny obraz kliniczny. Trudno jest dobrać taki sam przebieg dla dwóch osób. Mimo to trzyma się ona pewnego utartego schematu, po którym można nawet rozpoznać, na jakim etapie jest obecnie chory.

Na samym początku robi się on roztargniony i przygnębiony. Coraz trudniej jest mu zabrać się za coś nowego, ciężko kontroluje swoje emocje, staje się bardziej drażliwy i reaguje w sposób nerwowy. Coraz trudniej jest mu samemu wypowiadać pewne intelektualne opinie, raczej idzie za tłumem, gubiąc swoje zainteresowania i osobowość. Częstym objawem jest zapominanie o pewnych najzwyklejszych czynnościach.

źniej chory traci zdolność do logicznego myślenia. Pogarsza się jego pamięć, nagle staje się bardziej zdezorientowany i nie radzi sobie z życiem codziennym. Można zauważyć, że nieco gorzej idzie mu również wysławianie się. Przez wzgląd na deficyty poznawcze, dla chorego dotychczasowe czynność nagle stają się dużym wyzwaniem. Co więcej, mogą nawet wystąpić omamy wzrokowe oraz słuchowe. W parze idą tutaj także zaburzenia zachowania. Chory robi się agresywny oraz bardzo często krzyczy. Pod sam koniec nie będzie już gotowy do wykonywania jakichkolwiek czynności.