Medycyna

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Większość z nas nawet nie jest świadomych jego istnienia. Czasami jednak wyrostek robaczkowy potrafi o sobie dobitnie przypomnieć – kiedy rozwinie się w nim stan zapalny, od razu zauważamy, że istnieje. Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan, który zawsze wymaga podjęcia odpowiedniej interwencji lekarskiej.

Kogo dotyka?

Stan zapalny wyrostka robaczkowego nie wybiera – w związku z tym może zapaść na niego każdy z nas. W przeważającej części wypadków dotyka jednak osób między 10. a 30. rokiem życia. Do stanu zapalnego dochodzi najczęściej wtedy, kiedy w sposób mechaniczny wyrostek się skręci, dojdzie do jego zatkania przez masy kałowe lub przedmiot. Z tym ostatnim przypadkiem najczęściej mamy do czynienia w przypadku dzieci, którym nieraz zdarza się coś połknąć. Ciekawym jest, że zakażenie może zostać wraz z krwią przeniesione na wyrostek z innych rejonów naszego ciała. Jest to najlepszy argument za tym, aby zawsze wszystkie infekcje leczyć do samego końca.

Objawy

W blisko siedemdziesięciu procentach wypadków obraz zapalenia wyrostka robaczkowego jest taki sam. Zawsze zaczyna się od złego samopoczucia oraz bólu, który lokalizuje się w okoli pępka. Ból stopniowo narasta, aby po kilku godzinach umiejscowić się w dole brzucha, nad prawą pachwiną. Kiedy będziemy kaszleć lub chodzić, będzie coraz silniejszy. Kiedy jednak położymy się w pozycji embrionalnej, przestanie nam tak dokuczać. Następnie do objawów dołączają się wymioty, nudności, brak apetytu. Typowa jest również gorączka i przyspieszone tętno. W przypadku dzieci częstym objawem jest również biegunka. W niektórych przypadkach wyrostek ułożony jest dość nietypowo, na przykład za pęcherzem moczowym. Wtedy do typowych objawów dochodzą jeszcze te ze strony układu moczowego, na przykład konieczność częstego oddawania moczu.

Zanim uda si się dotrzeć do szpitala

Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan, który zawsze wymaga interwencji chirurgicznej. Na stole znajdziesz się błyskawicznie po tym, jak tylko trafisz do szpitala. Mając to na uwadze, pamiętaj, aby przed znalezieniem się w szpitalu już nic nie jeść i nic nie pić. Jeżeli dokuczają ci zaparcia, nie sięgaj po żadne środki przeczyszczające. Mogą one bowiem sprowokować szybkie pęknięcie wyrostka robaczkowego, co z kolei zwiększa ryzyko powstania zapalenia otrzewnej. Nie wolno również stosować leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Utrudniają one bowiem postawienie diagnozy. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, można natomiast zastosować zimny kompres na brzuch. Wystarczy wypełnić woreczek lodem, zawinąć go w bawełniany ręcznik i położyć na brzuchu.

Powrót do zdrowia

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego nie jest trudna. Jeżeli przebiegnie bez komplikacji, już po czterech dniach można wrócić do domu. W przypadku pęknięcia wyrostka i zapalenia otrzewnej, czas pobytu w szpitalu wydłuży. Zazwyczaj jednak nie jest dłuższy jak czternaście dni. Wszystko za sprawą drenu, który lekarz pozostawi w ranie. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczanie jamy brzusznej z wydzielin, które mogą się w niej po zapaleniu otrzewnej gromadzić.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz