Fragmenty śluzówki, które normalnie wyścielają macicę zaczynają niekontrolowanie odrywać się od niej i przemieszczać w inne miejsce. Znaleźć mogą się w jajniku, pęcherzu moczowym, a nawet w jamie otrzewnej. Endometrioza, bo mowa właśnie o tej tajemniczej chorobie, zawsze wymaga leczenia. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.

Utrudnia zajście w ciążę

Jeżeli endometrioza nie będzie odpowiednio leczona, mogą pojawić się stany zapalne, które skutkować będą powstaniem blizn oraz zrostów w obrębie jajowodów. Taki stan sprawia, że plemniki mają do pokonania dużo trudniejszą drogę zanim uda im się dotrzeć do komórki jajowej. Nie trudno więc domyśleć się, że endometrioza może skutkować problemami z zajściem w ciążę. Jeżeli jednak mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia, to komórka jajowa może mieć problem z zagnieżdżeniem się we właściwym miejscu, czyli jamie macicy. Kobiety, które cierpią na endometriozę i mimo to chcą zajść w ciążę muszą poddać operacji laparoskopowej. W jej trakcie lekarz usunie ogniska choroby i udrożni jajowody.

Przyczyna silnych dolegliwości bólowych

Jednym z najbardziej typowych objawów endometriozy jest silny ból zlokalizowany w dolnej części brzucha. Pojawia się on na około trzy dni przed spodziewaną miesiączką i utrzymuje się aż do jej zakończenia. Krwawienia miesięczne kobiet borykających się z tą chorobą są również bardzo obfite i trwają dłużej niż standardowe pięć dni. Jeżeli choroba nie zostanie w porę rozpoznana i nie zostanie wdrożone leczenie, pojawić się może bolesność w czasie stosunku, plamienia czy ból w trakcie oddawania moczu.

Wywołuje stany zapalne

Endometrioza, która nie jest leczona nieustannie się rozwija. Prowadzi do pojawienia się groźnych stanów zapalnych, które lokalizują się w różnych miejscach jamy brzusznej. Kiedy dojdzie do zapalenia otrzewnej, zagrożone jest już nie tylko zdrowie, ale również życie pacjentki. W tym momencie decydujące o jej dalszych losach są poszczególne minuty. Konieczna jest również interwencja chirurgiczna, która polegać będzie na oczyszczeniu jamy otrzewnowej.

Dodaj komentarz