Medycyna

Przyczyny nierównej pracy serca

Dolegliwość zwana często kołataniem serca jest dosyć powszechna w dzisiejszych czasach. U wielu osób tak właśnie daje o sobie znać stresujący tryb życia, jaki wiodą. Przewlekły stres to tylko jedna z wielu przyczyn zaburzeń pracy serca. Pozostałe mają dużo poważniejszy charakter. Pojawiają się między innymi w efekcie problemów kardiologicznych czy zaburzeń hormonalnych.

Gdy serce pracuje nierównomiernie, trudno udawać, że nic nam nie dolega. Objaw ten budzi zwykle przerażenie, co skłania do zasięgnięcia porady lekarza. I w ten sposób właśnie należy postąpić, nawet, jeśli winimy za odczuwane dolegliwości tylko i wyłącznie stres. W rzeczywistości może być zupełnie inaczej. W postawieniu ostatecznej diagnozy pomogą badania. Najważniejsze z nich to EKG, które wykazuje tempo bicia serca, a także wszelkie odchylenia od normy, jak na przykład arytmię. W takiej sytuacji lekarze zlecają jeszcze dodatkowe badania, mające potwierdzić diagnozę. Arytmia to typowo kardiologiczna przyczyna nierównej pracy serca. Jest najczęściej skutkiem choroby wieńcowej lub zaniedbanego nadciśnienia. Schorzenia te trzeba leczyć w pierwszej kolejności, co pomaga zwykle opanować arytmię. Jej objawy zanikają lub stają się mniej odczuwalne. Ten drugi przypadek wymaga zażywania niewielkich dawek leków regulujących bicie serca. Gdy badanie EKG nie wykaże nic niepokojącego, przyczyn nierównej pracy serca trzeba szukać dalej. Lekarze zalecają w takim wypadku, by zbadać stan tarczycy, bo problemy w funkcjonowaniu tego gruczołu często objawiają się między innymi zaburzeniami rytmu serca. Pojawia się też nadciśnienie. Ponadto chory skarży się na drżenie rąk i nadmierne pocenie się. W ten sposób przejawia się nadczynność tarczycy, a więc stan, w którym wytwarza ona zbyt dużą ilość hormonów. To schorzenie leczy się pod kontrolą endokrynologa. Oprócz terapii lekami, trzeba również zmienić styl życia. Dużą rolę gra zdrowe odżywianie się oraz unikanie stresujących sytuacji. Kołatanie serca może być również sygnałem tego, że organizmowi brakuje ważnych minerałów, a przede wszystkim magnezu i potasu. Do niedoboru dochodzi często w efekcie stosowania diet odchudzających lub zażywania leków moczopędnych. Przyczynia się do niego też słabe nawodnienie organizmu. Aby upewnić się co do takiej właśnie przyczyny nierównej pracy serca, trzeba zrobić badania krwi. Gdy diagnoza się potwierdzi, lekarz przepisze kurację mającą na celu wyrównanie poziomu minerałów. Obok suplementów z magnezem i potasem, warto częściej spożywać produkty będące ich naturalnym źródłem, takie jak kasza gryczana, ziemniaki, banany czy morele.
Nierówna praca serca wskazuje zwykle na problemy zdrowotne. Nawet jeśli wywołuje ją jedynie stres, warto jak najszybciej podjąć stosowne działania, bo dolegliwość sama nie zniknie, a może przybierać na sile.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz