Medycyna

Pierwsze oznaki anemii

Uczucie zmęczenia czy senność to objawy, które pojawiają się u wielu osób. Nie zawsze oznaczają początek choroby. Zdarza się, że organizm reaguje w taki sposób w odpowiedzi na stresujący tryb życia. Czasami jednak przyczyny są poważniejsze. Gdy dodatkowo występują inne dolegliwości takie jak bóle głowy, lepiej wybrać się do lekarza i ustalić powód złego samopoczucia. U kobiet, nawet tych, które zdrowo się odżywiają, bardzo często w ten sposób daje o sobie znać niedokrwistość czyli anemia.

Przyczyny choroby są różne. Należy do nich niedobór ważnych składników takich jak żelazo, witamina B12 lub kwas foliowy. Ponadto do anemii prowadzi też utrata dużej ilości krwi lub inne schorzenia, na przykład celiakia czy wrzody żołądka. Początkowe objawy bywają lekceważone, bo nie należą do szczególnie uciążliwych. Niepokoi jednak to, że nie ustępują, a dosyć szybko przybierają na sile. Obok złego samopoczucia pojawiają się też niekorzystne zmiany w wyglądzie skóry i włosów. Jednak w uporaniu się z nimi nie pomaga zmiana kosmetyków czy stosowanie specjalnych zabiegów. Trzeba być więc niezwykle czujnym, aby w porę dostrzec pierwsze oznaki anemii.

Niedobór żelaza objawia się co prawda dosyć szybko, ale w bardzo nietypowy sposób- chęcią schrupania przedmiotów niejadalnych, takich jak kreda czy papier. Inne sygnały łatwiej jest dostrzec. Uwagę powinno na pewno zwrócić ciągłe zmęczenie. Charakterystyczne jest to, że pojawia się nawet po dobrze przespanej nocy. Brakuje ochoty na podejmowanie większych aktywności. Nawet najmniejszy wysiłek skutkuje zadyszką i przyspieszonym biciem serca. Częściej niż zwykle zdarzają się bóle głowy, które tylko na chwilę mijają po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Sygnałem świadczącym o anemii mogą być również problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. Towarzyszą im niekiedy wahania nastroju. Ryzyko anemii wzrasta u kobiet, które tracą duże ilości krwi wraz z miesiączką.
Powyższym dolegliwościom towarzyszą zmiany w wyglądzie zewnętrznym. W oczy rzuca się blada skóra i dużo jaśniejsze niż u osoby zdrowej błony śluzowe. To skutek niskiego poziomu hemoglobiny we krwi. W kącikach ust pojawiają się pęknięcia, które trudno jest wyleczyć. Obok tego, że skóra przybiera blady odcień, to dodatkowo jest sucha i szorstka. Włosy tracą blask i mają skłonność do wypadania. Z kolei na paznokciach łatwo zauważyć pionowe białe paski. Jeśli tych problemów nie da się zwalczyć, zmieniając kosmetyki i stosując domowe sposoby, bardzo prawdopodobne, że przyczyna leży w rozwijającej się anemii.

W leczeniu choroby istotną rolę odgrywa właściwe określenie przyczyny. Pozwala to dobrać skuteczną formę terapii. Bardzo często lekarze diagnozują niedokrwistość u kobiet, które stosują rygorystyczne diety odchudzające. Inny powód to ciąża, bo wtedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Ponadto na niedobór tego pierwiastka narażone są też osoby unikające spożywania mięsa oraz te, których organizm słabiej przyswaja składniki dostarczane z pożywieniem. Gdy badania krwi wykażą anemię, konieczna będzie zmiana sposobu odżywiania się, a często również zażywanie odpowiednich suplementów diety. Nowy jadłospis powinien obfitować w produkty bogate w żelazo. Zaliczają się do nich ryby, wołowina, podroby oraz owoce morza. Stanowią one źródło żelaza, które jest bardzo łatwo przyswajane przez organizm. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o pozostałe produkty zawierające ten pierwiastek, takie jak jajka, nabiał, pieczywo, kasze i makarony pełnoziarniste oraz warzywa. Przyswajanie żelaza poprawia witamina C, a osłabia popijanie posiłków kawą czy herbatą. W zamian, przynajmniej w trakcie leczenia anemii, jedzenie lepiej popijać sokiem z czarnej porzeczki lub wodą mineralną. Po kawę czy herbatę można sięgać między posiłkami.
Problem niedokrwistości może dotknąć nawet osoby, które przywiązują wagę do zdrowego sposobu odżywiania się. Dzieje się tak, dlatego, że przyczyny choroby bywają różne. Podobnie jak jej objawy- one też mają różnorodny charakter, a w wielu przypadkach trudno domyśleć się, że sygnalizują anemię. Pełną diagnozę może postawić lekarz w oparciu o wyniki morfologii krwi. Anemia to poważna choroba, która wymaga leczenia. Tym bardziej więc warto widzieć, na jakie sygnały zwrócić uwagę, by w porę ją zahamować.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz