Medycyna

Problematyczne złamanie

zzZłamanie nogi jest to przerwanie struktur tkanki kostnej. Najczęściej złamanie wiąże się z przemieszczeniem elementów kostnych, które uszkadzają nerwy, torebki stawowe oraz inne naczynia. Kości człowieka są w dużej mierze odporne na złamania, lecz wskutek postępującego wieku oraz chorób, czy niedoborów witamin może do nich dochodzić. Noga podobnie jak pozostałe stawy zbudowana jest z wielu pomniejszych kości pełniących różne funkcje. W przypadku, gdy wystąpi złamanie nogi precyzowane jest miejsce wystąpienia przerwania. Wśród złamań możemy wyróżnić:
– złamanie kostki,
– złamanie kości śródstopia i palców,
– złamanie rzepki,
– złamanie kości biodrowej,
– złamanie kości udowej
– złamanie kości piszczelowej, strzałkowej, goleni.

Podczas złamania nogi możemy wyróżnić łamanie zamknięte, gdy podczas przerwania kości nie następuje przerwanie skóry oraz otwarte, podczas, którego występuje przerwanie skórne oraz rozległy krwotok.Czasami złamanie może występować w kilku miejscach, dlatego mówi się, wtedy o złamaniu wieloodłamkowym. Najczęściej złamanie nogi może wystąpić wskutek działania siły zewnętrznej:
– silnego uderzenia,
– potknięcia,
– wypadku komunikacyjnego,
– przejechania lub zgniecenia.
Zdarza się również, że bezpośrednią przyczyną złamania jest zmiana chorobowa kości, do której zaliczamy osteoporozę dotykającą już nie tylko osoby starsze, ale również osoby młode, co jest spowodowane niedostateczną ilością wapnia w pożywieniu.

Leczenie złamania nogi
Lekarz może stwierdzić złamanie po dokładnym obejrzeniu nogi i wykonaniu badania RTG pokazującego miejsce uszkodzenia i przerwania kości. Najczęstszą metodą leczenia nogi jest unieruchomienie jej na odpowiedni okres czasu w gipsie. W przypadku, gdy złamanie wystąpiło na kości udowej lub biodrowej wymagana jest operacja chirurgiczna. Chcąc przyspieszyć odzyskanie sprawności nie należy pamiętać, by w początkowym etapie leczenia nie nadwyrężać zbytnio nogi oraz stosować fizykoterapię i wzbogacić swoją dietę o dużą ilość wapnia oraz witaminy D.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz