Medycyna

Zespół zakodowanych reakcji seksualnych

Jakie zaburzenie czynności seksualnych jest najczęściej spotykane u kobiet o osobowości histerycznej? Jest to zespół zakodowanych reakcji seksualnych ? zaburzenie, które w znacznym stopniu deformuje przeżywanie miłosnych uniesień.

Sama koncepcja choroby powstała w 1974 roku, pojęcie wprowadził znany seksuolog ? Imieliński. Co zakładał?

– dojrzewanie jest etapem, na którym każdy młody człowiek zaczyna konkretyzować swoje potrzeby seksualne

– w ten sposób tworzy on sobie oraz utrwala wzorce, które w jego subiektywnym znaczeniu są stwarzają największą szansę na intensywną reakcję seksualną

– u osoby chorej dany wzorzec, powtarzany bardzo często i z dużą regularnością, staje się uzależniający

Bodźce seksualne wywołane wyobraźnią bądź innymi efektami związanymi z masturbacją stają się schematem, od którego osoba zaburzona nie jest w stanie odejść. Wskutek tego jest ona w stanie odczuć podniecenie tylko i wyłącznie wówczas, gdy powtarzana będzie jej ?ulubiona? sytuacja. Zaburzenie to jest na tyle kłopotliwe, że wystarczy nawet niewielkie odstępstwo od reguły, by dana osoba przestała być gotowa seksualnie.

Bez odpowiedniego bodźca nie będzie ona mogła osiągnąć orgazmu ani żadnej satysfakcji. Najtrudniejsze w tym jest to, że nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Partner takiej osoby ma ogromnie utrudnione zadanie, bowiem idealne odtworzenie schematu jest tak naprawdę niemożliwe. Chory nie ma możliwości stworzenia satysfakcjonującego pożycia seksualnego z druga osobą, przeżywania z nią orgazmu, mimo tego, że bardzo często jego potencja jest naprawdę spora.

Osoby dotknięte tym problemem bardzo często próbują zmieniać swoich partnerów na nowych. Poszukują takich mających większe doświadczenie łóżkowe – i rozczarowują się, bowiem wcale nie poprawia to jakości ich pożycia seksualnego. Nie ma tak naprawdę osoby, która byłaby w stanie idealnie wpasować się w utworzony i nierealny schemat. Zaburzenie to można jednak leczyć, z dużym powodzeniem, w gabinecie seksuologa.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz