Medycyna

Prostata – męski problem, o który trzeba zadbać

Większość mężczyzn w średnim wieku nawet nie zastanawia się czy z ich zdrowiem jest wszystko w porządku. Szybkie tempo życia, praca i ciągły stres powodują, że nawet najbardziej uciążliwe dla zdrowia objawy potrafimy wytłumaczyć właśnie powyższymi czynnikami. Tym czasem niektórych objawów zdrowotnych należących do typowo męskich nie można lekceważyć a już na pewno nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych problemów związanych z oddawaniem moczu. Mężczyźni, najogólniej mówiąc, jeśli z Waszym oddawaniem moczu jest coś nie tak albo odczuwacie przy tym jakieś szczególne dolegliwości to najlepiej od razu się tym zainteresujcie. Może się okazać, że macie problem z małym gruczołem znajdującym się pod pęcherzem moczowym czyli z gruczołem prostaty. Prostata to męska rzecz i tylko od Was zależy to, w jaki sposób o to zadbacie. Bo jeśli nie zadbacie to niestety, ale konsekwencje tego mogą być dla Was bardzo przykre. Nieleczona prostata może doprowadzić po prostu do nowotworu. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się, kiedy już się okaże, że z Waszą prostatą jest coś nie tak. Na pewno nie tak jest jej przerost i to jest właśnie największy problem męski związany z prostatą.
Do szczególnych objawów, które powinny Was mężczyźni zainteresować należą przede wszystkim właśnie wszelkie problemy z oddawaniem moczu. Jeśli zauważacie, że trzeba czekać zanim Wasz mocz spłynie a na dodatek sikanie nie odbywa się z „pewnego rodzaju” mocą to należy na pewno dokładnie się temu problemowi przyjrzeć. Równie niepokojącym problemem, jaki może się pojawić będzie coraz częstsze oddawanie moczu. Jeśli oddajecie mocz częściej niż zwykle a na dodatek ciągle macie wrażenie, że nie jesteście do końca wypróżnieni to warto zainteresować się swoim zdrowiem bliżej.
Jeśli niepokojące Was objawy nie miną w krótkim odstępie czasu samoczynnie pierwszym krokiem powinno być oczywiście udanie się na wizytę do urologa. To właśnie urolog leczy męskie problemy zdrowotne, to taki męski odpowiednik kobiecego ginekologa. I właśnie od wizyty u lekarza najlepiej zacząć. Lekarz najpewniej wyśle Was na badania laboratorium, gdzie z krwi wykonacie sobie badanie współczynnika przerostu prostaty, czyli tak zwanego z angielskiego PSA. Wyniki jeszcze o niczym nie przesądzają, należy z nimi udać się do urologa, który na pewno będzie wiedział, jak je zinterpretować. Nie mniej jednak wysoki wynik tego badania może być niepokojący, ponieważ to badanie uznaje się za swoisty rodzaj markera nowotworowego. Bo nadmierny przerost prostaty może w dłuższym czasie zamienić się właśnie w nowotwór. Dlatego tak ważne jest to, żeby badanie PSA wykonywać regularnie i dotyczy się to zwłaszcza mężczyzn w wieku po pięćdziesiątym roku życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz