Medycyna

Laserowa korekcja wzroku, czyli dlaczego warto zawalczyć o dobre widzenie

Statystyki nie kłamią, znaczna większość ludzi w krajach rozwiniętych ma poważne problemy ze wzrokiem, z widzeniem. Do grupy najbardziej dotkniętej wadami wzroku należą niestety dzieci, młodzież i osoby w wieku produkcyjnym, pracujące. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z faktu, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami telewizorów, smart fonów, telefonów, tabletów i komputerów. Narażamy nasz wzrok na bardzo ciężka pracę, w niezwykle trudnych dla niego warunkach, dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że tak bardzo szybko odmawia nam posłuszeństwa. Czy można to zastopować? Czy można to wyleczyć? Jak zadbać o to, aby z czasem nie stracić wzroku raz na zawsze? Na te i wiele innych pytań znajdą państwo odpowiedź na naszej stronie świat medycyny.pl.

Najważniejsza jest czujność

Wada wzroku zazwyczaj nie objawia się z dnia na dzień, no chyba, że zaburzenia widzenia towarzyszą innym, znacznie poważniejszym chorobom czy stanom, takim jak nowotwory, guzy mózgu czy zawały. Oczywiście w takich przypadkach nie mówimy o wadzie wzroku, a o objawach chorobowych, które po wyeliminowaniu ogniska chorobowego zazwyczaj ustępują w stu procentach. Sama wada wzroku, to coś, co jest raczej rozłożone w czasie i coś, co niewykryte odpowiednio wcześnie może przysporzyć nam wielu problemów i niewygody. Najtrudniej jest ją zauważyć u dzieci, zwłaszcza jeśli wada wzroku okaże się wrodzona. Dzieci nie mając porównania przyzwyczajają się do takiej jakości obrazu, jaka jest im serwowana niemal od pierwszych dni po urodzeniu. Zazwyczaj wykrycie takiej wrodzonej wady wzroku następuje we wczesnym okresie szkolnym, kiedy to dziecko wykazuje kłopoty z czytaniem, pisaniem czy wykonywaniem prostych prac manualnych wymagających niezwykłej dokładności i precyzyjności. Najczęściej występującą wadą wzroku u dzieci jest astygmatyzm, a także zez, z tym że ten drugi jest znacznie łatwiejszy do zdiagnozowania.

U osób dorosłych rozpoznanie wady wzroku jest znacznie łatwiejsze. Po prostu zaczyna doskwierać mnóstwo rzeczy – czytanie, pisanie, wzrok się szybciej męczy, pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. Nie ma na co zwlekać i w takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać się do lekarza okulisty na badanie wzroku. Jeśli nasze podejrzenia okażą się słuszne, dostaniemy odpowiednie okulary korekcyjne i załagodzimy skutki wady wzroku. Jednak jest to pomoc doraźna i wymagająca stałej kontroli lekarza, z czasem zmiany szkieł – niestety na coraz mocniejsze.

Jak trwale usunąć wadę wzroku?

Medycyna jest dzisiaj tak rozwinięta i stosuje tak wiele technologii, że nietrudno jest jej uporać się z naszymi największymi bolączkami, w tym z naszą wadą wzroku. Ci, których wada nie przekracza magicznych 7 dioptrii i nie posiadają całej listy przeciwwskazań mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. W Polsce istnieją już dziesiątki placówek, które wykonują taki zabieg z pełną skutecznością. Jest on niestety płatny, w zależności od wykorzystanego lasera oraz metody ceny dochodzą nawet do 4 tysięcy złotych za jedno oko. Warto jednak się zdecydować i zawalczyć o jasność widzenia, zwłaszcza że efekty w większość przypadków są nieodwracalne aż do późnej starości a nawet śmierci.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz