Medycyna

Starość – czas szczególnej troski o naszych najbliższych

Powszechnie znane jest powiedzenie, że „starość, to coś, co wybitnie się Panu Bogu nie udało”. Ma ono w sobie bardzo wiele smutku, żalu, jakiegoś rozczarowania. Z drugiej jednak strony, słyszane przez ludzi młodych napawa ich niepokojem przed tym okresem, kiedy człowiek staje się coraz bardziej zależny od innych ludzi. Czy naprawdę starość musi rysować się w tak ciemnych barwach? Czy można ją jakoś odczarować i podarować starszym osobom więcej radości życia i więcej kolorów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo na naszej stronie internetowej świat medycyny.pl.

Starość nie zawsze równa się niedołężność

Wiele osób utożsamia podeszły wiek z totalną niedołężnością, z brakiem sił i brakiem możliwości samodzielnego zadbania o siebie. Jest to jak najbardziej błędny tok myślenia, który wręcz dyskryminuje starsze osoby. Owszem, część z nich rzeczywiście wymaga stałej opieki. Najczęściej są to osoby po przebytych zawałach czy tez udarach. Zazwyczaj, w podeszłym wieku, przebycie takiego zjawiska wywołuje nieodwracalne konsekwencje w postaci częściowego paraliżu. Osoby takie mają trudności z mówieniem, z poruszaniem się, z chodzeniem. Aby zapewnić im maksymalną opiekę, niejednokrotnie należy zdecydować się na zatrudnienie pielęgniarki, która pomoże zadbać o właściwą higienę takiej osoby, która poda leki, zmierzy ciśnienie i poprowadzi ogólną obserwację stanu zdrowia takiej osoby. Część z nas decyduje się w takiej sytuacji także na samodzielną opiekę najczęściej nad starszymi rodzicami. Jest to piękne poświęcenie i okazanie miłości, ale też przede wszystkim – bardzo ciężka, wymagająca hartu ducha i silnej psychiki praca. Osoby po zawałach czy wylewach tracą bardzo często w pewnym stopniu świadomość. Najczęściej mają problem z okazywaniem uczuć, wdzięczności, z emocjami. Należy o tym pamiętać oddając komuś takiemu kolejny dzień naszego życia.

Wiele osób starszych dożywa jednak wspaniałego końca życia w pełni sił. Jak pokazują przeprowadzone liczne badania naukowe, wpływ na to ma tryb życia prowadzony za młodych lat. Największe szanse na pełną sprawność na stare lata mają ci, którzy za młodu nie stronili od aktywności fizycznej, ci, którzy przez całe życie uprawiali – chociażby rekreacyjnie – jakąś dyscyplinę sportową. Do tego oczywiście niezbędna jest zdrowa dieta, odpowiedni tryb życia z wydzielonymi porami na odpoczynek, posiłki, aktywność fizyczną i umysłową. Jak się okazuje, ta ostatnia z wymienionych forma aktywności ma także niebagatelne znaczenie na stan zdrowia w podeszłym wieku. Osoby, które przez całe życie starają się zachować jasność umysłu poprzez czytanie książek, naukę języków obcych, podróżowanie, spotykanie się z ludźmi – znacznie rzadziej mają problem ze sklerozą, zapominaniem się. Jak widać – inwestujemy w naszą dobrą starość przez całe swoje życie.

Reasumując z cała pewnością należy podkreślić, że starość nie jest zaskoczeniem, które spada na nas jak grom z jasnego nieba. Każdy z nas żyje, a przynajmniej powinien żyć z świadomością, że kiedyś nastąpi ten moment, kiedy skroń pokryją zmarszczki, a na głowie pojawią się siwe włosy. Aby przeżyć ten czas jak najpiękniej, należy się o to zacząć starać już za młodych lat.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz